Pilkkihiihto tuloksia:

KEITELEEN KILPAILUJEN VIRALLISET TULOKSET 2018:

Alle 12v: 1. Ahti Rasa Anttola 5 kalaa

Alle 16v: 1. Aku-Pekka Rasa Anttola 3 kalaa (1.16.52) 2. Einari Saastamoinen Keitele 3 kalaa ( 1.36.11 )

Naiset: 1. Sari Rasa Anttola 10 kalaa 2. Anu Heinonen Pennala 7 kalaa 3. Virpi Saasatamoinen Keitele 4 kalaa

N 55: 1. Tiina Kukkonen Keitele , Nilakan kalakerho 15 kalaa

N 65: 1.Pirkko Leinonen Taipalsaaren Riento 5 kalaa

Miehet: 1. Pekka Taavitsainen Suonenjoen talvionkijat 17 kalaa 2. Teemu Tenhunen Keitele, Nilakan kalakerho 14 kalaa 3. Joonas Heinonen Pennala 7 kalaa 4. Jyrki Rusinen Pennala 6 kalaa

M 55: 1. Reino Ijäs Ruokolahden Kanto 17 kalaa 2. Jukka Portimojärvi Konnekosken Kuohu 9 kalaa

M 65: 1. Kari Liukko Taipalsaaren Riento 12 kalaa 2. Antero Rusinen Iisalmi 1 kala

M 75: 1. Reijo Saviranta Keitele , Nilakan kalakerho 7 kalaa

Joukkue: 1. Team Finland: Liukko, Ijäs, Tenhunen 43 kalaa 2. Pohjois-Savo : Portimojärvi, Taavitsainen, Kukkonen 41 kalaa 3. Pennala : Heinonen, Heinonen, Rusinen J 20 kalaa

**************************************************

PILKKIHIIHTO SM-KISAT 2017 MÄNTYHARJU TULOKSET:

Nuoret 12 V

1. Ahti Rasa (9), Anttola 5 kalaa

2. Leo Paasonen(5), Mäntyharju 2 kalaa

3. Tino Kurppa(3), Mäntyharju 2 kalaa

4. Erno Hall (4), Mäntyharju 1 kala

5. Emil Kähkönen(2), Mäntyharju 1 kala

6. Aada Sappinen, Mäntyharju

Jasper Marttila, Mäntyharju

Kerttu Suomalainen, Mäntyharju

Aapo Mäkilä, Hattula

Iida Tikkanen, Suomi

Nuoret 16V

1. Pyry Männistö(16), Mäntyharjun kalamiehet 8 kalaa

2. Aku-Pekka Rasa(17), Anttola 7 kalaa

3. Joonas Heinonen(15), Orimattila

Naiset

1. Marjatta Puolakka(109), Ruokolahden kanto 8 kalaa

2. Tiina Kukkonen(90), Keitele 8 kalaa

3. Sari Rasa(91), Anttola 7 kalaa

4. Anu Heinonen(92), Pennala 7 kalaa

5. Maiju Lapp(94), Suomi 4 kalaa

6. Tarja Kantonen(97), Orimattila 2 kalaa

7. Anniina Kähkönen(98), Mäntyharju 1 kala

8. Saara Rusinen(93), Savonlinna 1 kala

9. Hanna Hakulinen, Mäntyharju

Sanni Rusinen, Hattula

Riina Häkkänen, Mäntyharju

Sanna Paasonen, Mäntyharju

Leena Laesharju, Mäntyharju

Susanna Narinen, Suomi

Naiset 65

1. Eija Tikka(103), Suomi 9 kalaa

2. Pirkko Leinonen(102), Taipalsaaren riento 6 kalaa

3. Pirkko Heinonen(100), Orimattila 1 kala

4. Riitta Talka(101), Taipalsaaren riento

Naiset 75

1. Kirsti Kantonen(105), Orimattila 1 kala

Miehet

1. Lauri Tossavainen(53), Ruokolahden urheilukalastajat 24 kalaa

2. Hannu Manninen (112), Suomi 22 kalaa

3. Paavo Ruhanen(67), Hirvensalmi 16 kalaa

4. Jyrki Narinen(68), Suomi 15 kalaa

5. Joni Kakko(63),Mäntyharju 12 kalaa

6. Riku Rusinen(61), Lahti 11 kalaa

7. Tuomo Männistö(57), Suomi 8 kalaa

8. Teemu Tenhunen(113), Suomi 8 kalaa

9. Pekka Kukkola(56), Mäntyharju 7 kalaa

10. Jukka Narinen(69), Suomi 7 kalaa

11. Jyrki Rusinen(52), Pennala 6 kalaa

12. Pasi Hämäläinen(58), Heinola 4 kalaa

13. Sami Kärkkäinen(59), Savonlinna 1 kala

14. Joonas Narinen(111), Suomi 1 kala

15. Pekka Taavitsainen(54), Suonenjoki

Markus Karekallas(55), Lahti

Henri Sirkiä(62), Hattula

Kimmo Sappinen(64), Mäntyharju

Kari Paasonen(65), Mäntyharju

Rami Rusinen(51), Lahti

Miehet 55

1. Reino Ijäs(71), Suomi 26 kalaa

2. Pertti Pitkänen(81), Kuopion hiihtäjät 17 kalaa

3. Kari Kaarnaoja(79), Ruokolahden kanto 15 kalaa

4. Keijo Halonen(73), Lahti 13 kalaa

5. Jukka Portimojärvi(70), Konnekosken kuohu 8 kalaa

6. Esko Merssi(74), Suomi 6 kalaa

7. Olavi Kantonen(72), Orimattila 1 kala

Miehet 65

1. Kari Liukko(75), Taipalsaaren riento 19 kalaa

2. Ossi Paukkunen(78), Suomi 16 kalaa

3. Matti Paasonen(76), Mäntyharju 9 kalaa

4. Markku Talonpoika(77), Taipalsaaren riento 7 kalaa

5. Heikki Kurppa(116), Suomi 1 kala

Miehet 75

1. Kari Salminen(80), Taipalsaaren riento 21 kalaa

2. Pauli Vesalainen(87), Mäntyharju 13 kalaa

3. Pentti Karppinen(84), Mäntyharju 12 kalaa

4. Osmo Kaksonen(86), Ruokolahden kanto 7 kalaa

5. Toivo Peltonen (83), Ruokolahden kanto 7 kalaa

6. Pertti Koivisto(82), Orimattila

Seppo Kantonen(114), Orimattila

Antero Rusinen(85), Iisalmi

Joukkue

1. RUK 54 kalaa, Ijäs-Tossavainen- Hämäläinen

2. Taipalsaaren riento, 47 kalaa, Talonpoika-Liukko- Salminen

3. Ukon Onkijat 1, 29 kalaa, Narinen-Merssi- Manninen

4. Ruokolahden kanto, 29 kalaa, Kaarnaoja-Kaksonen- Peltonen

5. Pöntöt, 26 kalaa, Kukkola-Männistö- Kakko

6. Ukon Onkijat 2, 23 kalaa, Narinen-Narinen- Narinen

7. Rasa-Kukkonen- Lapp, 19 kalaa, Rasa-Kukkonen- Lapp

8. Rusisen veljekset, 17 kalaa, Rusinen-Rusinen- Rusinen

9. Minivonkaleen saaalistajat, 3 kalaa, Kantonen-Kantonen- Hakulinen

10. Olavinlinnan pilkkijät, 1 kala, Kantonen-Kantonen- Koivisto

Kiitos kaikille osallistujille ja voittajille.

Terveisin järjestäjät: Mäntharjun Reissupolku, Mäntyharjun Kalamiehet, Mäntyharjun Virkistys

**************************************************

PILKKIHIIHDON SM-Kisat  20.3.2016 VÄÄKSY

Tulokset:

Naiset: Sari Rasa Anttola 13 kalaa, Tiina Kukkonen Keitele 5 kalaa, Anu Heinonen Pennala 5 kalaa
Naiset 65: Pirkko Heinonen Pennala 
Naiset: 75: Kirsti Kantonen Orimattila 8 kalaa
Miehet: Lauri Tossavainen Ruokolahden urheilukalastajat 16 kalaa, Jyrki Rusinen Pennala 6 kalaa, Riku Rusinen Lahti 5 kalaa, Rami Rusinen Lahti 4 kalaa
Miehet 55: Kari Kaarnaoja Ruokolahden kanto 16 kalaa, Pertti Tuomainen Leppävirran urheilijat 7 kalaa, Markku Talonpoika Taipalsaaren riento 7 kalaa
Miehet 65: Kari Liukko Taipalsaaren riento 8 kalaa, Osmo Kaksonen Ruokolahden kanto 6 kalaa, Antero Rusinen Iisalmi 2 kalaa, Veikko Koivula Lahti 1 kala
Miehet 75: Aulis Korhola Taipalsaaren riento 13 kalaa, Seppo Kantonen Orimattila 7 kalaa, Pertti Koivisto Orimattila 4 kalaa, Toivo Peltonen Ruokolahden kanto 4 kalaa.
Nuoret 12: Aku-Pekka Rasa Anttola 3 kalaa, Ahti Rasa Anttola 2 kalaa
Nuoret 16: Joonas Heinonen Orimattila 2 kalaa
Joukkue: Taipalsaaren riento Kari Liukko Aulis Korhola Markku Talonpoika 28 kalaa, Ruokolahden kanto Toivo Peltonen, Osmo Kaksonen, Kari Kaarnaoja kalaa 26 kalaa.

Järjestäjä oli Suomen Perinneurheiluliitto, Leppävirran Urheilijat ja Salpausselän Nappaajat.

**********************************************************

Pilkkihiihdon SM Leppävirta 29.3.2015.

Tulokset:

Myl 1) Pekka Taavitsainen STO 26, 2) Reino Ijäs RUK 23, 3) Seppo Julkunen LepU 13, 4) Jyrki Rusinen Pennala 7, 5) Kauko Rissanen Vesanto 3, 6) Sami Kärkkäinen Savonlinna 2.

Naiset 1) Asta Kankaala LepU 15, 2) Tiina Kukkonen Keitele 13, 3) Pirjo Saukkonen LepU 4, 4) Saara Rusinen Savonliina 0.

N75: 1) Kirsti Kantonen Olavinlinnan Pilkkijät 2.

M55: 1) Markku Talonpoika TaipRie 18, 2) Pertti Tuomainen LepU 14.

M65: 1) Kari Liukko TaipalsRie 18, 2) Antero Rusinen Iisalmi 2, 3) Seppo Kantanen Olavinlinnan Pilkkijät 2.

M75: 1) Aulis Korhola TaipsRie 18, 2) Timo Vehkkajärvi  Luumäen Eläkeläiset 10, 3) Pauli Jukkara TaipsRie 9, 4) Pertti Koivisto Orimattila 2.

Nuoret 1) Joonas Heinonen Pennala 1.

Miesten joukkue 1)  Taipalsaaren Riento 57 ( Markku Talonpoika, Aulis Korhola, Kari Liukko) 2) LepU/ Vesanto 30 ( Pertti Tuomainen, Seppo Julkunen, Kauko Rissanen)

Sekajoukkue 1) Olavinlinnan Pilkkijät 6 ( Kirsti Kantonen, Seppo Kantonen, Pertti Koivisto), 2) Välimeren Kauhu 3 ( Saara Rusinen, Sami Kärkkäinen, Joonas Heinonen)

Naiset joukkue 1) LepU/ Keitele 32 ( Asta Kankaala, Pirjo Saukkonen, Tiina Kukkonen)

--------------------------------------------------------------------------------------------

Pilkkihiihdon SM- kilpailut Suonenjoen Iisveden Rantapaviljonki 9.3. 2014.

Tulokset:

Reino Ijäs on pilkkihiihdon Suomen mestari.

Myl: 1)  Reino Ijäs Ruokolahden Urheilukalastajat 32, 2) Teemu Tenhunen Keitele 16, 3) Jukka Narinen Vapa Varkaus 7, 4) Tapio Kokkonen Suonenjoki ja Eino Toivanen Suonenjoki 0.

M55: 1) Markku Talonpoika Taipalsaaren Riento 16, 2) Pertti Tuomainen Leppävirran Urheilijat 13, 3) Kari Kaarnaoja Ruokolahden Kanto 12, 4) Jouko Järvi Suonenjoki 0.

M65: 1) Kari Salminen Taipalsaaren Riento 26, 2) Heikki Laitinen Suonenjoen Talvionkijat 18, 3) Kari Liukko Taipalsaaren Riento 16, 4) Osmo Kaksonen Ruokolahden Kanto 15, 5) Antero Rusinen Iisalmi 2.

M75: 1) Toivo Peltonen Ruokolahden Kanto 9, 2) Veli Parviainen Suonenjoki 1.

Naiset: 1) Anu Huttunen Suonenjoen Talvionkijat 23, 2) Tiina Kukkonen Keitele 12.

N65: 1) Raija Kortelainen Suonenjoen Talvionkijat 15, 2) Anja Rusinen Iisalmi 1.

Miehet joukkuekilpailu: 1) Taipalsaaren Riento 58 ( Talonpoika, Liukko, Salminen) 2) Ruokolahden Kanto 36 ( Peltonen, Kaksonen, Kaarnaoja)

Sekajoukkue: 1) Suonenjoen Talvionkijat 56 ( Laitinen, Kortelainen, Huttunen.

T12: 1) Lotta Järvi Suonenjoki 0. Iisvesi pilkki.

Myl: 1) Hannu Matilainen STO 2777.

M65: 1) Hannu Ylönen LKK 2952, 2) Ossi Mertanen PuPi 2822, 3) Seppo Hänninen STO 2177, 4) Raimo Hätinen PuPi 2120, 5) Tauno Korhonen SiiKa 1955, 6) Kalevi Korhonen PuPi 1873, 7) Urho Liimatainen KonvSM §463, 8) Reijo Huuskonen LepU 808.

N65: 1) Annikki Hätinen PuPi 1639, 2) Aino Korhonen PuPi 1487, 3) Marjaana Ylönen LKK 1138.

 

PILKKIHIIHDOT 14.4.2013 Lappeenranta TULOKSET:

MYL 1. Jarkko Japola Kivijärven Kalaveikot 20 kierrosta, 2. Ari Ala-Outinen Lemin Reserviläiset 8 kierrosta

M55 1. Kari Kaarnaoja RuKa 15 k 2. Markku Talonpoika TaRi 13 k 3. Pertti Kurki Joutseno 1 k

M65 1. Kari Salminen TaRi 19 k 2. Kari Liukko TaRi 16 k 3. Ossi Paukkunen RaKas 14 k 4. Osmo Kaksonen RuKa 13 k 5. Arvo Heiskanen RuKa 7 k

M75 1. Eero Lempiäinen LH 11 k 2. Toivo Peltonen RuKa 6 k 3. Tarmo Salmi LH 3 k 4. Heimo Mikkola LH 2 k N 1. Eija Tikka RaKas 6 k

JOUKKUEET 1. TaRi(Markku Talonpoika, Kari Salminen, Kari Liukko) 48 k 2. RuKa(Kari Kaarnaoja, Osmo Kaksonen, Toivo Peltonen) 34 k 3. LH(Eero Lempiäinen, Heimo Mikkola, Ismo Kaskama) 14 k

 

 

PILKKIHIIHDON SM-KISAT Anttolassa 10.3.2013 TULOKSET:

Miehet yleinen

  1. Pekka Taavitsainen, Suonenjoen Talvionkijat 17
  2. Kalle Manninen, Häkkilän Haka  13
  3. Jarkko Japola, Kivijärven Kalaveikot 12
  4. Teemu Tenhunen, Keitele 12
  5. Ville Rytkönen 5
  6. Jukka Narinen 4

Naiset yleinen

  1. Maiju Lapp, Häkkilän Haka 7
  2. Sari Rasa, Anttola 6
  3. Tiina Kukkonen, Keitele 6
  4. Kaisa Pelli, Fönda Niceteam 5
  5. Eveliina Martiskainen-Pöyry, Anttola 3
  6. Anne Marttinen, Anttola 3

Miehet yli 55v

  1. Veini Leinonen, Ruokolahden Kanto 13
  2. Markku Talonpoika, Taipalsaaren Riento 11
  3. Kari Liukko, Taipalsaaren Riento 11

Naiset yli 55v

  1. Helena Tiusanen, Anttola 3

Miehet yli 65v

  1. Kari Salminen, Taipalsaaren Riento 17
  2. Heikki Laitinen, Suonenjoen Talvionkijat 15
  3. Osmo Kaksonen, Ruokolahden Kanto 13
  4. Aulis Korhola, Taipalsaaren Riento 9
  5. Toivo Peltonen, Ruokolahden Kanto 8
  6. Arvo Huopainen, Kontulan osakask. 7
  7. Arvo Heiskanen, Ruokolahden Kanto 5
  8. Pauli Jukkara, Taipalsaaren Riento 3
  9. Antero Rusinen, Iisalmi 3

Naiset yli 65v

  1. Raija Kortelainen, Suonenjoen Talvionkijat 12
  2. Anja Rusinen, Iisalmi 3

Miehet joukkue

  1. Pekka Taavitsainen, Heikki Laitinen
    Raija Kortelainen Suonenjoen Talvionkijat  44   
  2. Markku Talonpoika, Kari Liukko, Kari Salminen Taipalsaaren Riento 39
  3. Arvo Heiskanen, Osmo Kaksonen, Toivo Peltonen, Ruokolahden Kanto 26

Pojat alle 12v

  1. Ahti Rasa, Anttola 8
  2. Aku-Pekka Rasa, Anttola 4
  3. Kosti Pöyry, Anttola 2

Tytöt alle 12v

  1. Anni Siponen, Ruokolahden Kanto 14
  2. Tia Tiusanen, Anttola 6
  3. Opri Tiusanen, Anttola 6
  4. Emma Haukka, Anttola 1

 

TULOKSET  Pilkkihiihdot 15.4.2012 Lappeenranta

Miehet yleinen
1. Jarkko Japola                  Joutseno        18 kierrosta
2. Markku Huopainen         Kontula         15
3. Esa Melanen                   LPR/VPK     11
4. Antti Nurkka                  Kontula         10

Miehet 55
1. Kari Liukko                    TaRi              21 kierrosta
2. Kari Kaarnaoja               RuoKanto     19
3. Pertti Kurki                     Joutseno        13
4. Esa Maajärvi                   LPR              1
5. Pentti Suurinkeroinen     LPR/posti       0

Miehet 65
1. Ossi Paukkunen              Rakas            16 kierrosta
2. Osmo Kaksonen             RuoKanto     13
3. Arvo Huopainen             Kontula         13
4. Terho Aspinen                LPR/VPK     12
5. Aulis Korhola                 TaRi              10
6. Heikki Saikko                 LPR/VPK     9
7. Toivo Peltonen               RuoKanto     8
8. Ismo Kaskama                Lyly              3
9. Aimo Ukkonen               Rakas            3
10. Tarmo Salmi                 LH                2

Miehet 75
1. Pentti Mikkola                LH                12 kierrosta
2. Eero Lempiäinen            LH                10
3. Esko Pajusaari                Lprpilkkijät   4
4. Pauli Jukkara                  TaRi              2
5. Heimo Mikkola               LH                0

Nuoret 16v
1. Juho Huopainen              Kontula         9 kierrosta
2. Lassi Japola                    Joutseno        9

Joukkuetulokset
1. RuoKanto (Kari Kaarnaoja, Toivo Peltonen, Osmo Kaksonen)        40 Kierrosta
2. KontulanOs(Arvo Huopainen, Markku Huopainen, Antti Nurkka)  38
3. TaRi (Kari Liukko, Aulis Korhola, Pauli Jukkara)                            33
4. LPR/VPK (Esa Melanen, Terho Aspinen, Heikki Saikko)                32
5. LH  (Heimo Mikkola, Eero Lempiäinen, Pentti Mikkola)                 22

 

 

PILKKIHIIHDON SM-KILPAILUT 2012 Keiteleellä 24.3.

TULOKSET:
Miehet yleinen

      1. Pekka Taavitsainen , Suonenjoen talvionkijat, 25 kalaa
      2. Pertti Pitkänen , Kuopion Hiihtäjät, 23 kalaa
      3. Teemu Tenhunen, Keitele , 18 kalaa
      4. Kari Hokkanen, Kuopion Hiihtäjät, 17 kalaa
      5. Petri Laukkanen, Kuopion Hiihtäjät, 16 kalaa (1.56.20)
      6. Kari Partanen. Kuopion Hiihtäjät, 16 kalaa ( 1.58.59)
      7. Arto Salmi, Kuopion Hiihtäjät, 15 kalaa
      8. Pasi Herrala, Nilakan Kalakerho, 10 kalaa
      9. Seppo Julkunen, Leppävirta, 9 kalaa

    Miehet 55v

    1. Kari Kaarnaoja , Ruokolahden Kanto, 22 kalaa
    2. Markku Talonpoika, Taipalsaaren Riento, 16 kalaa
    3. Kari Liukko, Taipalsaaren Riento, 13 kalaa

    Miehet 65v

    1. Kari Salminen, Taipalsaaren Riento, 16 kalaa
    2. Toivo Peltonen, Ruokolahden Kanto, 15 kalaa
    3. Osmo Kaksonen, Ruokolahden Kanto, 14 kalaa
    4. Reijo Saviranta, Nilakan Kalakerho, 10 kalaa
    5. Reino Pääkkö, Ylä-Savon Keksijät, 3 kalaa
    6. Antero Rusinen, Ylä-Savon keksijät, 2 kalaa

    Miehet 75 v.

    1. Kyösti Kinnunen, Leppävirta 13 kalaa

    Naiset

    1. Sari Rasa , Anttola, 15 kalaa
    2. Tiina Kukkonen, Keitele, 14 kalaa
    3. Soili Herrala, Nilakan Kalakerho, 9 kalaa (1.56.13)
    4. Mari Tenhunen, Keitele, 9 kalaa (1.57.11)
    5. Asta Kankaala, Leppävirta, 3 kalaa

    Naiset 65v

    1. Anja Rusinen , 1 kala

    Pojat alle 16 v

    1. Aleksi Marttila , Keitele, 1 kala

    Pojat alle 12 v

    1. Aku-Pekka Rasa , Anttola, 11 kalaa
    2. Ahti Rasa , Anttola, 7 kalaa
    3. Leevi Nakari, Keitele, 6 kalaa
    4. Joonas Heinonen, 2 kalaa (00.17.11)
    5. Olli Kouvalainen , Lapinlahti, 2 kalaa (1.07.59)
    6. Petri Hynnä, Säkylä , 1 kala

    Joukkue miehet

    1. Kuopion Hiihtäjät: Laukkanen, Salmi, Pitkänen 54 kalaa
    2. Ruokolahden Kanto: Kaarnaoja, Kaksonen, Peltonen 51 kalaa
    3. Taipalsaaren Riento: Talonpoika,Liukko,Salminen 45 kalaa
    4. NilkanKalakerho: Herrala, Saviranta, Tenhunen 38 kalaa

    Joukkue naiset

          1. Keitele: Rasa, Tenhunen, Kukkonen 38 kalaa

Pilkkihiihdon SM kilpailut Leppävirran Kalmalahti 20.3.2011.

Tulokset: Myl: 1) Pertti Pitkänen KuHi 18, 2) Arto Salmi KuHi 15, 3) Seppo Julkunen LepU 11, 4) Kari Honkanen KuHi 11, 5) Veli- Lauri Konttinen HeiYU 7, 6) Eero Karvinen LepU 6, 7) Teemu Kukkonen Keitele 6. M55: 1) Kari Kaarnaoja RuolKa 19, 2) Kari Liukko TaRi 16, 3) Paavo Savirinne Iisalmi 14, 4) Markku Talonpoika TaRi 11, 5) Pertti Tuomainen LepU 9, 6) Oiva Karvonen LepU 4.

M65: 1) Kari Salminen TaRi 19, 2) Arvo Huopainen 14 KontOk, 3) Aulis Korhola TaRi 12, 4) Osmo Kaksonen RuolKa 9, 5) Toivo Peltonen RuolKa 8, 6) Antero Rusinen Iisalmi 2.

M75: 1) Kyösti Kinnunen LepU 11, 2) Pauli Jukkara TaRi 2. Pojat 1) Aku-Pekka Rasa Anttola 3, 2) Miska Kotti LepU 3, 3) Ahti Rasa Anttola 1.

Naiset: 1) Virpi Laiho- Siponen RuolKa 10, 2) Sari Rasa Anttola 10, 3) Tiina Kukkonen Keitele 6, 4) Jenni Niskanen LepU 6, 5) Pirjo Saukkonen LepU 5, 6) Anne Tuovinen Sonkajärvi 5, 7) Hilkka Keränen RuolKa 5, 8) Mari Tenhunen Keitele 5, 9) Meri- Tuulia Kouhia LepU 1.

N55: 1) Anna- Liisa Savirinne Iisalmi 14, 2) Marja- Liisa Hyötyläinen LepU 3, 3) Anna- Liisa Haatainen Lapinlahti 1.

N65: 1) Anja Rusinen Iisalmi 6.

Tytöt: Anni Siponen RuolKa 8, 2) Minttu Kouhia LepU 1.

Joukkuetulokset, Myl: 1) Taipalsaaren Riento 46 (Liukko,Talonpoika,Salminen), 2) Kuopion Hiihtäjät 44 ( Pitkänen, Salmi, Honkanen) 3) Ruokolahden Kanto 36, (Kaarnaoja, Kaksonen,Salminen), 4) Leppävirran Urheilijat 26 ( Karvinen, Julkunen, Tuomainen )

Naiset: 1) Ruokolahden Kanto 23, Laiho- Siponen, Siponen, Keränen) 2) Vauhti-tiimi 16 ( Tuovinen, Tenhunen, Kukkonen) 3) Leppävirran Urheilijat 14 ( Niskanen, Saukkonen, Hyötyläinen)

 

9.4.2011 Lappeenrannan Huhtiniemessä järjestettyjen pilkkihiihtojen tulokset

Nuoret
1. Anni Siponen Ruokolahden Kanto 6 kierrosta
2. Niko Ilmoni LPR 1 kierros

Nyl
1. Virpi Laiho-Siponen Ruokolahden Kanto 11 kierrosta

M55
1. Markku Talonpoika TaiRi 16 kierrosta
2. Kari Liukko TaiRi 13 kierrosta
3. Pentti Kurki Joutseno 10 kierrosta (1.56.17)
4. Esa Maajärvi LR 10 kierrosta(1.57.56)

M65
1. Kari Salminen TaiRi 17 kierrosta
2. Arvo Huopainen LH 16 kierrosta
3. Aulis Korhola TaiRi 11 kierrosta (1.52.06)
4. Arvo Heiskanen Ruokolahden Kanto 11 kierrosta(1.53.40)
5. Toivo Peltonen Ruokolahden Kanto 7 kierrosta
6. Ossi Paukkunen LH 6 kierrosta
7. Tarmo Salmi LH 3 kierrosta

M75
1. Eero Lempiäinen LH 11 kierrosta
2. Pentti Mikkola LH 2 kierrosta(49.48)
3. Pauli Jukkara TaiRi 2 kierrosta(1.58.50)
4. Heimo Mikkola LH 1 kierrosta

Joukkuetulokset
1. TaiRi 46
Kari Liukko, Markku Talonpoika, Kari Salminen
2. Ruokolahden Kanto 29
Virpi Laiho-Siponen, Arvo Heiskanen, Toivo Peltonen
3. LH 1 25
Arvo Huopainen, Ossi Paukkunen, Tarmo Salmi
4. LH 2 14
Eero Lempiäinen, Pentti Mikkola, Heimo Mikkola

 

Pilkkihiihdon SM-kilpailut 2010 Lappeenranta Tulokset:

Pilkkihiihdon SM-kilpailut 13.3.2010

M YL
1.      Markku Huopainen Kontulan Kettumiehet 18
2.      Reino Ijäs Ruokolahden Urheilu Kalastajat 14
3.      Teemu Kukkonen Keiteleen Nuju 12
4.      Janne Korhola Taipalsaaren Riento 10
5.      Eero Karvinen Leppävirran Urheilijat 7
6.      Kimmo Sainio 6
7.      Mika Ruotsala 5
8.      Jani Korhola Taipalsaaren Riento 1 (8min 12s)
9.      Timo Lensu Lappeenrannan Hiihtäjät 1 (1h 53min 43s)

Naiset YL

1.      Sirpa Vatanen Lappeen Automiehet 4 (1h 6min 24s)
2.      Tiina Kukkonen Keiteleen Nuju 4 (1h 56min 43s)
3.      Mari Tenhunen Keiteleen Nuju 2

N 50v
1.      Eija Tikka Raja-Karjalan Suunnistajat 0

 

M 55v
1.      Kari Kaarnaoja Ruokolahden Kanto 21
2.      Markku Talonpoika Taipalsaaren Riento 7
3.      Eino Lötjönen Willimiehen Koukku 6 (1h 51min 52s)
4.      Kari Liukko Taipalsaaren Riento 6 (1h 57min 45s)
5.      Pertti Kurki Joutseno 5
6.      Pertti Tuomainen Leppävirran Urheilijat 2
7.      Paavo Haatainen Lapinlahti 0

M 65v
1.      Kari Salminen Taipalsaaren Riento 19
2.      Aulis Korhola Taipalsaaren Riento 17
3.      Arvo Huopainen Kontulan Kettumiehet 16
4.      Osmo Kaksonen Ruokolahden Kanto10
5.      Toivo Peltonen Ruokolahden Kanto 9 (1h 48min 29s)
6.      Arvo Heiskanen Ruokolahden Kanto 9 (1h 54 min 6s)
7.      Pauli Jukkara Leppävirran Urheilijat 6
8.      Ossi Paukkunen Raja-Karjalan Suunnistajat 2
9.      Antero Rusinen Iisalmi 1 (54min)
10.     Esko Pajusaari Lappeenrannan Hiihtäjät 1 (1h 16min 6s)

M 75v
1.      Eero Lempiäinen Lappeenrannan Hiihtäjät 7
2.      Eino Hartikainen Ruokolahden Kanto 6

16v
1. Roope Sainio 6
2. Anni Siponen Ruokolahden Kanto 4
3. Niko Ilmoni 3
4. Aku-Pekka Rasa Anttolan Urheilijat 1

Joukkueet
1.      Ruokolahden Kanto 1 39
Kari Kaarnaoja 21
Arvo Heiskanen 9
Toivo Peltonen 9

2.      Kontulan Kettumiehet 36
Markku Huopainen 18
Arvo Huopainen 16
Ossi Paukkunen 2

3.      Taipalsaaren Riento I 32
Kari Liukko 6
Kari Salminen 19
Markku Talonpoika 7

4.      Taipalsaaren Riento II 28
Janne Korhola 10
Jani Korhola 1
Aulis Korhola 17

5.      Ruokolahden Kanto 2 20
Eino Hartikainen 6
Osmo Kaksonen 10
Anni Siponen 4

6.      Leppävirran Urheilijat 15
Eero Karvinen 7
Pertti Tuomainen 2
Pauli Jukkara 6

7. Lappeenrannan Hiihtäjät 9
Eero Lempiäinen 7
Esko Pajusaari 1
Timo Lensu 1

Naiset

1.      Keiteleen Nuju 6
Tiina Kukkonen 4
Mari Tenhunen 2

 

Pilkkihiihdon SM-kilpailut 09 Leppävirta Tulokset:

Miehet yleinen:

1) Pertti Pitkänen KuHi 18 kierrosta.

2) Jouni Gren KontOsk 18.

3) Kari Kaaarnaoja RuolKa 17.

4) Janne Korhola TaipRi 15.

5) Jani Korhola TaipRi 15.

6) Markku Huopainen KontOsk 15.

7) Eero Karvinen LepU 13.

8) Teemu Kukkonen KeiNu 13.

9) Veli-Lauri Konttinen HeiYU 11.

10) Kari Honkanen KuHi 11.

11) Seppo Julkunen LepU 10.

12) Hannu Kuosmanen MänVe 5.

13) Kari Partanen MänVe 4.

14) Timo Mikkonen KuHi 3

Miehet 55:

1) Pertti Tuomainen LepU 20.

2) Kari Liukko TaipRi 17.

3) Markku Talonpoika TaipRi 16.

4) Arvo Huopainen KontOsk 14.

5 Paavo Savirinne Iisalmi 13.

6) Oiva Karvonen Leppävirta 8.

7) Antero Rusinen Iisalmi 4.

8) Teuvo Juutilainen LepU 4

M65: 1) Kari Salminen TaipRi 19.

2) Aulis Korhola TaipRi 17.

3) Toivo Peltonen RuolKa 14.

4) Osmo Kaksonen RuolKa

5) Pauli Jukkara TaipRi 10.

6) Kyösti Kinnunen LepU 5.

7) Raimo Kilpeläinen LepU 3.

8) Olli Martikainen SuKi 1

Miehet 75:

1)Eino Hartikainen RuolKa 13.

2) Hannu Koponen LepU 2

Naiset yleinen:

1)Tiina Kukkonen KeiNu 18.

2) Virpi Laiho- Siponen RuolKa 16.

3) Jenni Takkunen LepU 14.

4) Anja Rusinen Iisalmi 8.

5) Anna-Liisa Savirinne Iisalmi 6.

6) Pirjo Saukkonen LepU 4.

7) Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 3.

8) Sonja Mykkänen LepU 2.

9) Meri-Tuulia Kouhia LepU 2

Pojat 16:

1) Joonas Hyttinen LepU 4.

2) Toni Mykkänen LepU 0

2) Tatu Mykkänen LepU 0

Tytöt 16:

1) Anni Siponen RuolKa 7.

2) Riina Kuokkanen LepU 4.

3) Miia Kuokkanen LepU 4

Miehet yleinen joukkue:

1) TaipRi I 52 ( Salminen,Liukko,Talonpoika)

2) TaipRi II 49 ( A.Korhola, J.Korhola,Jani Korhola)

3) KontOsk 47 (M Huopainen, Gren, A. Huopainen)

4) RuolKa 44 ( Peltonen,Kaarnaoja, Kaksonen)

5) LepU I ( Karvinen, Tuomainen, Juutilainen.

6) KeiNu 33 ( Tenhunen, Kukkonen, T. Kukkonen)

7) KuHi 32. ( Pitkänen, Mikkonen, Honkanen)

8) LepU II 17. ( Julkunen,Hyttinen, Kilpeläinen)

9) MänVe (Kuosmanen, Partanen, Martikainen)

10) LepU III, 7 Koponen, Kinnunen, Mykkänen)

Naiset joukkue:

1) LepU I 20 ( Mykkänen, Saukkonen, Takkunen)

2) LepU II 9 ( Hyötyläinen, M.Kuokkanen, Kouhia)